Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Dopravu máte ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog o zlatě
  3. Význam šperků v minulosti a dnes
02.02.2023

Význam šperků v minulosti a dnes

Šperky jsou v současnosti nedílnou součástí každého outfitu – ať už toho běžného, každodenního, nebo speciálního, určeného například na ples. Role šperků je přitom především dekorativní. Přesto pro nás některé šperky mají určitou symboliku a speciální význam. Jak se pohled na nošení, ale i výrobu šperků proměňoval v čase a v jakých ohledech zůstal do dnešních dnů neměnný? 

 

Šperky dříve

Šperky doprovázejí lidstvo už tisíce let. Nejstarší důkazy o prvních špercích jsou staré dokonce 25 000 let. První šperky se pochopitelně vyráběly především z přírodních materiálů – z kostí, peří, mušlí, pazourků nebo třeba ze zubů. V úplných začátcích se také lišila jejich funkce. Oproti pozdější dekorativní funkci měly majitele především chránit a přinášet mu štěstí. Mimo to také odrážely schopnosti a společenské postavení jejich nositele. Jejich funkce tak byla převážně magická, symbolická a náboženská. 

 

 

Starověké civilizace zdokonalily šperkařské řemeslo a začaly více používat drahé kovy i kameny. Už ve starověku lidé nosili šperky napříč většinou společenských vrstev.
S příchodem středověku se pohled na šperky změnil – samotné šperkařství začalo upadat a velká část obyvatel Evropy nesměla šperky z drahých kovů vůbec vlastnit (a především si jejich pořízení obvykle ani nemohla dovolit). Společně s prohlubováním rozdílů mezi jednotlivými sociálními vrstvami se čím dál více lišilo nošení šperků i jejich význam. Šlechta a vysoce postavení duchovní nosili bohatě zdobené (a také drahé) šperky, které měly obvykle i nějakou další funkci – pečetní či milostné prsteny, náhrdelníky s možností uložení tajného obsahu apod. Lidé z nižších vrstev se přitom zdobili šperky z levných materiálů, jako bylo dřevo, hlína nebo třeba cín či měď. 

 

 

Šperkařství i samotné nošení šperků znovu rozkvetlo až s nástupem renesance, kdy se začalo využívat více řezů drahokamů, speciální techniky zpracování kovu i kamene, barvení a spoustu dalšího. Výrazný rozvoj světového obchodu na přelomu 17. a 18. století umožnil mimo jiné i širší nabídku kovů a drahokamů, a tak i nápaditější a dražší šperky. Ty tak čím dál více ztrácely svou symboliku a stávaly se módním doplňkem – tak, jak je tomu ve velké míře po celém světě i v současnosti. Společně s tím se na šperky začaly klást čím dál větší nároky z hlediska vzhledu a originality. Začaly se také mnohem více kombinovat různé materiály i barvy, například spojení různých odstínů zlata je dnes zcela běžné. 

TIP: Jak se liší klasické a bílé zlato? A existuje zlato i v dalších barvách a odstínech? Na to vše najdete odpověď v našem článku!

Šperky v současnosti

Ačkoliv dnes šperky plní primárně svou estetickou a módní funkci, rozhodně jich mají mnohem více, než si mnohdy uvědomujeme. Zamyslete se jen nad takovými šperky, jakými jsou zásnubní či snubní prsteny, řetízky s přívěsky ve tvaru počátečního písmena, které dostávají například děti při křtu, přívěsky ve tvaru křížkunebo s podobiznou panenky Marie nebo třeba takové, které se vztahují ke znamení zvěrokruhu. Těmito šperky se sice především zdobíme, ale hrají pro nás symbolickou či dokonce magickou úlohu. Zároveň nám připomínají významnou událost, místo nebo osobu, s níž máme šperk neodmyslitelně spojený. 

Minulost a přítomnost se tak v tomto ohledu prolíná a potvrzuje fakt, že šperky měly od počátku mnohem více funkcí, než by se dnes mohlo zdát.
Mezi společenskými vrstvami dnes (ve většině světa) nejsou takové rozdíly, jako tomu bylo dřív, nicméně i dnes šperky jejich nositele „škatulkují“ do určitých skupin a mají vypovídající hodnotu nejen o jeho vkusu, ale i bohatství – stejně jako oblečení nebo třeba elektronika. I proto jsme si šperky oblíbili jako dárek pro vyjádření citů, sympatií či díků.
A především: v současnosti, stejně jako dříve, nám šperky přinášejí radost. Pokud se tedy někdo vyjádřil negativně ke šperkům, které nosíte, nenechte se takovým komentářem rozhodit. Šperky totiž reflektují a dotvářejí vaši osobnost. A je jen na vás, jak ji budete prezentovat. 

 

 

 

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Žijte ve zlatě a buďte v obraze
2010–2023 © B&B Goldinvestic s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz