Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Dopravu máte ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog o zlatě
  3. Z jaké barvy zlata si vybrat šperk
18.11.2021

Z jaké barvy zlata si vybrat šperk

Někdo si zakládá na výběru šperků podle druhu zlata, ale v konečném důsledku zas až tolik na barvě nezáleží. Klenoty se musí kupovat především srdcem. Když se vám šperk zalíbí hned na první pohled, určitě si k němu vytvoříte silné citové pouto a budete ho s chutí nosit při každé příležitosti. I přesto, že vždycky záleží hlavně na osobních preferencích, vyplatí se mít o typech zlata, ze kterých se šperky běžně vyrábí, alespoň základní povědomí. Proto se o nich rozepíšeme v tomto článku.

Hned na začátku vás možná trochu překvapíme. Ve šperkařství se nikdy nepoužívá úplně čisté 24karátové zlato. Dokonce i krásně zářivé zásnubní prstýnky ze žlutého zlata v sobě mají různé příměsi. Ryzí podoba je totiž příliš měkká a zbytečně moc drahá, takže se záměrně trochu „znehodnocuje“ přimícháním dalších kovů, aby se dosáhlo potřebné tvrdosti a odolnosti.

Některé příměsi mohou navíc také ovlivnit výslednou barvu zlata, proto si dneska můžete užívat rozmanitou nabídku šperků ze žlutého, bílého i červeného zlata. 

A pokud se vám líbí šperky se všemi zlatými odlesky, můžete se snadno zamilovat do trojkombinace žlutého, bílého i červeného zlata. Třeba do tohoto mimořádně nádherného prstenu se zirkony

 

Žluté zlato

Právě tato barevná variace se řadí mezi nestárnoucí klasiku, která fascinuje lidstvo už po dlouhá staletí. Žluté zlato vzniká přimícháním stříbra a menšího množství mědi. Poměr doplňkových přísad se může trochu lišit, a proto i výsledná barva šperků nabývá různých odstínů. Od méně výrazných tónů až po tmavě žluté zabarvení. Když nakouknete do klenotnictví,  třeba na zlatolevne.cz, tak i dnes má žluté zlato na pultech dominantní postavení. Při tom pohledu se můžete klidně nechat chvíli unášet krásou drobných náušnic ze žlutého zlata s malými zirkony, ale i nadčasových náramků ze žlutého zlata a náhrdelníků s drahými kameny. 

Šperky ze žlutého zlata splní i ta nejnáročnější očekávání. Není náhoda, že se v rodinách často předávaly z matky na dceru.

 

Bílé zlato 

Popularita bílého zlata rok od roku stoupá. Na pohled působí bílé zlato velice jemně a šperky se hodí jak všední nošení, tak i na slavnostní příležitosti.

Bílé zlato vznikne přidáním stříbra, zinku, niklu nebo palladia. Pro zlepšení vlastností se často používá také speciální povrchová úprava - rhodiování, která na šperku vytvoří extrémně tvrdou vrstvu a dodá ještě o trochu bělejší nádech se zářivým leskem. Pro svou přirozenou eleganci se bílé zlato často používá na moderní zásnubní prsteny, u kterých příjemně rozvine barvu každého drahého kamene. Decentní půvab se naplno ukáže i na řetízcích z bílého zlata, které už nebudete chtít sundat z krku.

Pokud hledáte něco skutečně výjimečného, bude správnou volbou.

 

Červené zlato

Do populární „velké trojky“ se řadí ještě červené zlato, které někdy bývá označováno také jako růžové zlato. Vyrábí se přidáním mědi a výsledný odstín nápadně připomíná narůžovělý západ slunce. Lehce načervenalá barva dodává šperkům nádech luxusu a zároveň kolem sebe utváří mimořádně romantickou auru.

Růžové zlato sice u nás zažívá boom až v posledních letech, ale historie tohoto drahého kovu sahá až do 19. století. Tenkrát z něho v Rusku začal vyrábět i věhlasný petrohradský šperkař Carl Fabergé, kterého můžete znát díky jeho klenotům ve tvaru velikonočních vajec.

Šperky z červeného zlata, ať už v podobě prstenu nebo řetízku jsou zatím stále neokoukanou alternativou, takže s nimi ihned upoutáte pozornost. 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Žijte ve zlatě a buďte v obraze
2010–2023 © B&B Goldinvestic s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz