- Štítky blogu
- Úvod
- Blog o zlatě
- Jak vybrat dětské náušnice
Jak vybrat dětské náušnice
Rozhodli jste se své malé princezně nechat propíchnout uši a pořídit jí její první náušnice? Kdy je ten nejvhodnější čas, jaký způsob propíchnutí zvolit, a především jaké první náušnice vybrat? Na to vše se společně podíváme!
Jaký věk je ten nejlepší?
Propichování uší se doporučuje zhruba od třetího měsíce věku, kdy je imunitní systém miminka vyvinutější a z cizím tělesem si snáze poradí. Zároveň už má dítě v tomto věku za sebou první očkování (především proti tetanu) a ušní lalůček je větší – je tak snazší trefit se u obou uší na správné místo. Nevýhodou je ovšem tahání za náušnice, na které dítě není zvyklé a jde pro něj o něco nového.
Druhou možností je nechat dítěti propíchnout uši těsně po narození, ještě v porodnici. Miminko ještě není tak aktivní, a tak si náušnice nebude strhávat dolů, čímž se vyhne následným zánětům a hnisání uší.
Propíchnout nebo nastřelit?
U čerstvě narozených miminek je jasnou volbou propíchnutí jehlou, u větších dětí se přistupuje spíše k nastřelování. Ačkoliv dnes už se od této metody spíše upouští a většina lékařů i salonů volí klasickou jehlu.
Propíchnutí se provádí dutou jehlou, do které se vloží náušnice – jehla bývá o něco menší než samotná náušnice, a proto může dojít k lehkému krvácení.
Nastřelení bývá rychlejší a slouží k němu speciální přístroj a nastřelovací náušnice, které jsou vyrobeny přímo pro miminka z bezpečného lékařského plastu, který neobsahuje nikl – právě ten totiž obvykle způsobuje alergickou reakci. Tato náušnice se pak v uchu nechává zhruba 6–20 týdnů, poté se nahradí klasickou náušnicí.
Ucho se propichuje nebo nastřeluje přibližně 0,5 cm od spodního okraje lalůčku.
Jak vybrat první náušnice?
Nejlepší volbou pro první náušnice jsou jednoznačně zlaté. Ze všech drahých kovů i ostatních šperkařských materiálů mají nejlepší vlastnosti a tělo je nejlépe přijme. Nemusíte se přitom omezovat pouze na náušnice ze žlutého zlata – bílé zlato, růžové nebo různé kombinace nezpůsobí žádnou nepříjemnou reakci a šperky budou působit jemněji.
TIP: Jaké odstíny zlata a existují a jaký je mezi nimi rozdíl? To se dozvíte v našem článku.
První náušnice pro miminka a velmi malé děti musí být především bezpečné. Náušnicím s ostrými hranami nebo velmi tenkými a špičatými částmi se proto vyvarujte. Náušnice také musí dobře držet, proto volte zapínání s dětským patentem nebo brizurou – takové náušnice navíc pěkně vyniknou a jemně dokreslí obličej dítěte.
Ideální jsou také jemné kroužky, které navíc vypadají velmi elegantně a sluší holčičkám od miminka po batole. Zhruba od tří let můžete pořídit náušnice i s jiným typem zapínání, např. puzetou nebo šroubovací puzetou. Běžná puzeta má výhodu snadné manipulace, snáze ale může dojít k jejímu uvolnění a ztrátě náušnice. Šroubovací oproti tomu drží na svém místě, a dítě si tak náušnici samo nesundá. Obvykle jde o drobnější a méně výrazné náušnice, které s delšími rozpuštěnými vlasy nemusejí být příliš vidět, zvažte proto při jejich výběru i (budoucí) účes holčičky.
Nemusíte se bát ani náušnic s kameny – ty jsou do šperku pevně zasazeny, a tak vydrží i nápor dětských rukou. Takové náušnice navíc můžete sladit např. s barvou očí dítěte. Dětské náušnice jsou navíc obvykle vyrobeny tak, aby nebylo nutné je na noc sundávat, aniž by dítě tlačily či mu jinak překážely.
Především vybírejte náušnice u ověřeného prodejce, kde budete mít jistotu, že jsou všechny šperky označeny puncovní značkou, jsou tedy pravé a vyrobené z těch nejkvalitnějších materiálů.