- Štítky blogu
- Úvod
- Blog o zlatě
- Zlaté rekordy a zajímavosti
Zlaté rekordy a zajímavosti
Zlato, symbol bohatství, moci a krásy. Kov, který provází lidstvo už po tisíce let a který plnil nejrůznější účely – sloužil jako šperky, mince, medaile, umělý chrup a spoustu dalšího. A i dnes nás zlato obklopuje téměř na každém kroku. Najdeme ho v elektronice, ale i v pleťových krémech. Jaké zajímavosti, rekordy a „nej“ se k tomuto kovu vážou? Pojďme se na ně podívat!
Obecné zajímavosti a nej
- Odhaduje se, že na dnech oceánů leží okolo 10 miliard tun zlata – nejčastěji jde o utopené poklady, zlaté mince, pruty či šperky.
- Cenu zlata kontroluje, hlídá a stanovuje LBMA (Londýnská asociace pro trh s drahými kovy). Dvakrát denně (obvykle v 10:30 a 15:00) jeho cenu vyhlašuje na základě jednání a obchodů, které ten den ve světě proběhly.
- Nejdražším zlatem je to, které se těží ve skotském dole Cononish nedaleko Tyndrumu.
- Největší zlatou cihlu najdeme v muzeu v japonském městečku Izu. Cihla váží 250 kg a její hodnota je aktuálně více než 17 milionů dolarů.
- Největší zlatou minci měli lidé možnost vidět roku 2012 v australském Perthu. Tato mince váží 1 tunu a v průměru měří 80 cm.
- V Bibli najdeme více než 400 odkazů na zlato.
- Zlaté mince se razí téměř v 50 zemích světa.
Zlato jako prvek a minerál
- Teplota varu ryzího zlata je 2 856 °C.
- Zlato je druhý nejvodivější kov po stříbru.
- K vytěžení 1 tuny zlata je potřeba 750 000 tun horniny.
- 1 kg zlata se vejde do krychle o hraně cca 3,75 cm.
Zlaté doly a těžba
- Zlato se dnes těží ve více než 192 zemích světa, na všech 7 světadílech.
- Zhruba polovina zlatých dolů se nachází v Kanadě.
- Největší zlatá hrouda, která kdy byla nalezena, vážila okolo 71 kg. Našla se během těžby v Austrálii roku 1869, jako jiné vytěžené kusy se ale nedochovala, neboť byla roztavena.
- Za obecně největší nalezený kus zlata (obsahující i jiné rudy) byl tzv. Holltermannův valoun s hmotností 200 kg.
- Nejproduktivnějším a po většinu času i nejvýnosnějším zlatým dolem je jihoafrický Driefontein Consolidated. Jeho těžba se pohybuje kolem 3200 tun zlata.
- Dodnes bylo od počátku těžby zlata vytěženo přibližně 200 000 tun. Přesto stále podle odhadů zůstává zhruba 80 % nevytěženého zlata.
Zlaté šperky
- Nejdražší zlatý náhrdelník, zapsaný i v Guinessově knize rekordů, nese název L’Incomparable (Nesrovnatelný). Aktuálně je naceněn na 55 milionů dolarů a je tvořen 90 zlatými ozdobami, bílými diamanty a výrazným žlutým diamantem, kterému se přezdívá „zlatý obr“.
- Nejcennější zlatý prsten pochází z dílny Chopard a jeho hodnota je téměř 17 milionů dolarů. Je vyrobený z 18karátového bílého zlata, do kterého je vsazen unikátní přirozeně zbarvený modrý diamant.
- Jednou z nejstarších zemí s puncovní povinností na světě je Litva. První záznamy pocházejí z počátku 18. století.
- Nejslavnějším zásnubním prstenem je bezpochyby ten, se kterým princ Charles žádal o ruku budoucí princeznu Dianu roku 1981. Jde o zlatý prsten s modrým safírem, který je obklopen 14 diamanty.
- Podle řecké legendy první prsten stvořil bůh Zeus. Jako symbol svého přikování a připoutání ke skále ho měl navěky nosit titán Prométheus.
- V antickém Římě byly zlaté prsteny určeny pouze senátorům. Svobodní občané směli podle zákona nosit stříbrné prsteny, otroci pouze železné. Kolem roku 23 byl pak vydán zákon, který dovoloval nosit zlato i svobodným lidem. Pouze však těm, kde svoboda rodiny trvala minimálně po dvě generace.
- Podle nedávných průzkumů 3 ze 4 budoucích nevěst dostanou zlatý zásnubní prsten s diamantem.
Zlato v Česku
- Nejstarší zlatý šperk původem z dnešního Česka pochází z naleziště u Toušeně poblíž Brandýsa nad Labem. Jde o spirálovou ozdobu vlasů, jejíž stáří se odhaduje na 4 800 let.
- Roku 1923 začal v tehdejším Československu platit první puncovní zákon.
- Během válečných let 1939 a 1945 se v Československu používalo 8karátové zlato (333/1000) Puncovní značkou byla včela nebo moucha. Dnes se takto ryzí zlato označuje písmenem Z umístěným uprostřed oválu.
- Roku 1944 byla v Československu zrušena povinnost předkládat zboží k puncovní kontrole. Stačilo, když výrobci či zlatníci zboží pouze označili svou odpovědností nebo výrobní značkou.
- Zlato na našem území zpracovávali už Keltové v okolí dnešní Prahy nebo Brna, pozdější naleziště byla u Jílového u Prahy, na Šumavě nebo třeba ve Zlatých Horách v Jeseníkách.
- První česká zlatá mince se začala razit roku 1325 za vlády Jana Lucemburského.