Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Dopravu máte ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog o zlatě
  3. Která místa navštívit, pokud máte rádi šperky?
24.04.2023

Která místa navštívit, pokud máte rádi šperky?

Patříte k milovníkům šperků a nenecháte si ujít příležitost, kdy si můžete jedinečné a speciální kousky prohlédnout pěkně zblízka? Inspirujte se našimi tipy na místa celého světa, kde na vás čekají šperky nejrůznějšího stáří, velikosti, designu i hodnoty. 

 

Evropa

Jewel House v Toweru a Victoria & Albert Museum – Londýn

V britském Londýně najdete hned několik míst spjatých se šperky. Při svých procházkách po této britské metropoli byste rozhodně neměli vynechat známou pevnost Tower – můžete zde obdivovat britské korunovační klenoty, které jsou tvořeny více než 130 šperky. Největší zajímavostí je pak indický diamant Koh-i-noor o hmotnosti více než 105 karátů (přes 21 g). V jednom z největších muzeí světa Victoria & Albert Museum na vás čeká ikonický diadém královny Viktorie. Pro budoucí královnu ho navrhl její nastávající manžel, princ Albert, a zajímavostí je, že jej lze nosit jako korunku, i jako rozevřenou čelenku či tiáru. Diadém je zdobený diamanty a safíry a jeho vyobrazení najdete na nejznámějším portrétu mladé královny Viktorie z roku 1842. 

 

 

Schmuckmuseum – Pforzheim

Německé město Pforzheim nedaleko Stuttgartu ukrývá obdivuhodné muzeum věnované historii šperkařství. Najdete zde okolo 2 000 exponátů, přičemž mnohé jsou i tisíce let staré, jiné dokládají současné moderní šperkařské umění. Za zmínku stojí například zlatý náramek zhruba ze 3. století př. n. l., tedy z helénistického období, který je tvořen dvěma propletenými hady – ti znázorňují hrdinský čin bájného Hérakla. 

 

Louvre – Paříž

Francouzský Louvre – největší muzeum světa – stojí mimo jiné za navštívení i kvůli jedinečným sbírkám šperků. Najdete zde šperky ze starověkého Řecka, Říma i Egypta, ale i šperky starých francouzských rodů, kterým vévodí souprava dámských večerních šperků patřící rodu Orléans. Šperky byly v průběhu let upravovány na míru svým majitelkám, jejich původní výrobce je ovšem neznámý. Diadém, náhrdelník, náušnice a brože zdobí modré safíry a diamanty a jejich hodnota je v podstatě nevyčíslitelná.  

 

 

Kaiserliche Schatzkammer – Vídeň 

Vídeňská císařská pokladna ukrývá císařské korunovační klenoty a insignie, kterým vévodí královská koruna a obdivuhodně detailně zpracovaná zlatá mitra. Sbírka šperků byla založena už v 16. století, do Vídně ji následně přestěhovala Marie Terezie. Kromě korunovačních klenotů zde najdete unikátní hvězdy a kříže vojenských řádů z nejrůznějších období, počínaje 15. stoletím.  

 

 

Kremelská zbrojnice – Moskva 

Slavné moskevské muzeum ukrývá mimo jiné i tzv. Diamantový fond – fenomenální kolekci šperků a drahých kamenů, mezi nimiž najdete opravdové skvosty. Jedním z nich je například diamant Orlov o velikosti 189,62 karátů, který patřil Kateřině Veliké, za zmínku stojí i sada chocholu, přezdívaného Modrá fontána, a náušnic, které zdobí safíry a diamanty.

 

Diamant Museum – Amsterdam 

Speciální muzeum vás seznámí s úchvatným světem diamantů do posledního detailu. Prohlídka začíná geologickými procesy, pokračuje těžbou a zpracováním kamenů, na které navazuje finální broušení diamantu a výroba šperku. Kromě prohlídky procesu vzniku můžete obdivovat také výstavu výjimečných šperků a předmětů s diamanty, a dokonce se sami můžete na okamžik stát brusičem těchto zářivých drahokamů – vlastnoručně opracovaný kámen si pak můžete odnést domů. 

 

 

Zbytek světa 

Metropolitní muzeum umění – New York City

Při návštěvě New Yorku je povinnou zastávkou i světoznámé muzeum historie umění „The Met“. Nejstarší šperky, které zde najdete, pocházejí z 9. století př. n. l. (z tzv. doby halštatské), prohlédnout si můžete doklady šperkařství z doby Franské říše, ale i ze slavných dílen 20. století – Tiffany či Chanel. 

 

  1. Stern exkurze šperkařskou dílnou – Rio de Janeiro 

Pokud vás více než finální šperk zajímá celý proces jeho vzniku, zamiřte při návštěvě Rio de Janeira do známé šperkařské dílny HStern na východním pobřeží. Zkušený průvodce vás provede celým šperkařských domem a vy budete moci během odborného výkladu sledovat soustředěnou a detailní práci mistrů zlatníků. HStern patří mezi jedno z nejluxusnějších klenotnictví v zemi, a tak budete mít o zážitek jistojistě postaráno. 

 

 

Museo del Oro – Bogota

Pokud se náhodou octnete v kolumbijské Bogotě, rozhodně navštivte tamější Muzeum zlata. Expozice s více než 60 000 zlatými předměty z ní dělá největší sbírku na světě. Obdivovat přitom můžete mimo jiné i zlaté šperky z předkolumbovské éry nebo zajímavé a unikátní nosní šperky. 

 

Další muzea, místa a sbírky k navštívení 

The Smithsonian National Museum of Natural History – Washington, D.C.

Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum – New York City 

Muzeum šperků – La Bañeza

Divadelní muzeum Salvadora Dalího – Fiugueres

Muzeum šperků Iliase Lalaounise – Atény

Ermitáž – Petrohrad

Muzeum korálů – Neapol

Švédské korunovační klenoty v Královském paláci – Stockholm 

Národní klenotnice – Teherán

Křišťálové světy Swarovski – Wattens Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Žijte ve zlatě a buďte v obraze
2010–2023 © B&B Goldinvestic s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz