Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Dopravu máte ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog o zlatě
  3. Jak rozmotat řetízek a sundat zaseknutý prsten
30.09.2022

Jak rozmotat řetízek a sundat zaseknutý prsten

Ať už šperky nosíte dennodenně, nebo je ze šperkovnice vyndáte jen při speciálních příležitostech, může se vám snadno stát, že vám namísto radosti přinesou akorát starost. Podívali jsme se na dva nejčastější problémy, které vás mohou v souvislosti se šperky potkat a přinášíme vám tipy, jak si v takových situacích poradit. 

 

 

Jak na zamotaný řetízek

Chcete doplnit svůj outfit svým oblíbeným tenkým řetízkem, ale při jeho vytažení ze šperkovnice vás čeká pouze zklamání, neboť v ruce držíte jeden velký zlatý uzel? Nezoufejte, tato situace má řešení.

V první řadě nepodléhejte panice ani návalu vzteku – silou tento problém opravdu nevyřešíte. Stejně tak odolejte nutkání použít ostré předměty, jako jsou nože či nůžky. I s tou největší opatrností byste mohli šperk nenávratně poškodit. V první řadě najděte pro rozmotávání zauzleného řetízku vhodný podklad. Ideální takový, na kterém bude řetízek dobře vidět (tedy světlý a bez vzoru), nebude z něj klouzat a bude dobře osvětlený. Nyní si vezměte na pomoc rostlinný nebo tělový olej, dětský pudr nebo klasický čistič oken. Vyberte si ovšem pouze jednu pomůcku, v žádném případě je nekombinujte. Aplikujte přiměřené množství oleje, čističe nebo pudru na uzel a jemně promněte v prstech. Jednotlivá očka budou klouzat, a uzel tak půjde snáze uvolnit. Oba konce řetízku velmi opatrně a jemně zatáhněte od sebe, alespoň část uzlu by se měla lehce uvolnit. Nepokoušejte se uzel rozmotat klasickým způsobem jako třeba v případě provázku. Poté dvěma špendlíky opatrně připevněte uzel k podložce a opět za oba konce řetízku opatrně zatáhněte. Špendlíky poté přesuňte znovu do středu uzlu a celý proces opakujte, dokud nebude řetízek kompletně rozmotaný. 

 

 

Ať už použijete olej, pudr či přípravek na okna, řetízek po rozmotání opatrně, ale důkladně omyjte mýdlovou vodou a jemně osušte. Pokud se vám přesto nepodařilo uzel rozmotat, i tak nechte hrubou sílu stranou a raději se vydejte do svého oblíbeného zlatnictví. Tam už si s řetízkem jistojistě poradí. A jak nepříjemnému zamotání řetízku či náramku předejít? Jednoduše jej po nošení provlékněte skrz klasické brčko, pokud je to možné, řetízek zapněte a takto uložte do šperkovnice. Pokud máte dostatek prostoru, vhodnou alternativou je také zavěšení řetízku – tak snižujete šanci na jeho zamotání.

 

 

Jak na zaseknutý prsten

Prsten, který se nám nedaří sundat z prstu, je skutečně nepříjemnou záležitostí. Ta může navíc vést až ke zdravotním komplikacím a ve finále může skončit i nezbytným rozříznutím prstenu. Příčin, proč se vám nedaří prstýnek z prstu sundat, může být hned několik. Tou nejčastější jsou nateklé prsty – ať už vlivem změny tlaku, teploty, ale třeba i alergickou reakcí. V momentě, kdy na vás začne působit stres, že prstýnek už nikdy nesundáte, tkáň na prstech natéká ještě více a celá situace se pouze zhoršuje. V takovém případě je proto nejdůležitější zachovat klid, nepanikařit a jednat pomalu a s rozmyslem.
Pokud navíc už při prvním nasazení prstenu cítíte, že jeho velikost není úplně ideální, je lepší prsten raději odložit nebo si ho nechat u ověřeného zlatníka zvětšit. V případě, že se chystáte sportovat nebo vykonávat namáhavou práci, kde opět hrozí, že se vám více rozproudí krev a prsty (byť jen nepatrně) natečou, prsteny raději odložte

 

TIP: V jakých případech šperky raději odkládat a jak o ně během nenošení pečovat? To vám prozradí jeden z našich článků

 

 

A jak tedy v případě zaseknutého prstenu postupovat? První nejsnazší radou je zdvihnout ruku nad hlavu a počkat alespoň pět minut. Ruka se mírně odkrví, otok splaskne a prsten by měl jít snáze sundat. Pokud otok přetrvává, ponořte ruku do ledové vody. Ta opět otok zmírní, voda navíc umožní prstenu lépe klouzat. Prst v těsné blízkosti prstenu také můžete lehce namydlit – pozor ovšem na agresivní mýdla, abyste šperk nepoškodili. 

 

 

Dalším krokem je použití vazelíny či oleje. Ten by měl být šetrný jak k vaší pokožce, tak ke šperku. Ideální je tedy tělový olej (například mandlový) nebo takový, který běžně používáte při vaření (slunečnicový, olivový). Olej jemně vmasírujte podél obou hran prstenu a pokud se vám to podaří, i pod něj. Prstenem poté lehce otáčejte a pokuste se jej pomalu stáhnout z prstu. Vše provádějte pomalu a bez vynaložení síly – pokožku byste tím jen podráždili a prsten by šel sundat ještě hůře.
Pokud ani tento krok nezabral, sáhněte po niti, slabém provázku nebo ještě lépe po ploché stužce či lepicí pásce. Nití prst v těsné blízkosti nad prstenem začněte omotávat a konec niti na závěr provlékněte pod prstenem. Po zatažení za konec niti by měl prsten bez problémů po staženém prstu téměř sám sklouznout.
Jakmile se vám podaří prsten sundat, prst následně vydezinfikujte a ošetřete zklidňujícím krémem. Na prst poté ideálně několik dní nenasazujte žádný šperk (a to ani takový, u kterého si jste jeho velikostí jistí) a nechte jej odpočinout. 

 

 

Šperky vždy vybírejte důkladně a s výběrem nespěchejte. Pokud si nejste jistí, nechte si poradit zkušeným zlatníkem. Ten vám pomůže vybrat ten pravý šperk právě pro vás.




 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Žijte ve zlatě a buďte v obraze
2010–2023 © B&B Goldinvestic s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz