Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Dopravu máte ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog o zlatě
  3. Jak poznat pravé zlato?
27.06.2022

Jak poznat pravé zlato?

 

 

Objevili jste dobře ukryté rodinné šperky a chcete vědět, zda jsou pravé? Nebo se chystáte k nákupu zlatých šperků a nechcete se nechat napálit? Přečtěte si naše tipy, jak poznat šperky z pravého zlata.Punc je základ! 

Stoprocentní jistotu, že se jedná o pravé zlato, vám dá pouze renomovaný zlatník. I doma se ovšem můžete pokusit o určení pravosti zlatých šperků. Zlato se, jakožto velmi měkký kov, pro výrobu šperků používá v podobě slitin – nejčastěji se kombinuje se stříbrem, mědí, zinkem, niklem nebo palladiem. Přidané kovy totiž zušlechťují vlastnosti zlata. Ve špercích tak zlato nikdy nenajdete v čisté podobě. Ryzost zlata uváděná v karátech nás pak informuje, jaké množství zlata bylo pro výrobu slitiny použito. Nejryzejší zlato je 24karátové a nese označení 999 (nebo dokonce i 999,9) – v 1000 gramové slitině se tak nachází pouze 1 gram příměsí, zbývající část je tvořena zlatem. Ryzost zlata použitého pro výrobu šperků pak dokládá takzvaný punc. Ten uděluje Puncovní úřad České republiky a je hlavním důkazem o pravosti zlata – veškeré šperky (a to nejen zlaté) těžší než 0,5 gramu musejí být podle zákona označeny puncem. U prstenů a náušnic jej najdete většinou ukrytý na vnitřní straně šperku, u náramků a řetízků pak obvykle v blízkosti zapínání.

 

 

Falešný šperk se prozradí sám

Punc je tak nejjistějším dokladem pravosti šperku. Pokud jej šperk nemá nebo je špatně čitelný, pravděpodobně bude šperk falešný. Starší šperky ovšem punc mít nemusejí. Jak tedy ověřit jejich pravost? Zkuste zkoumaný šperk přeleštit suchým hadříkem. Falešný šperk se s největší pravděpodobností ošoupe případně jinak výrazně změní svůj vzhled, což se vám u šperku z pravého zlata nestane. Stejně tak falešný šperk zanechá při delším nošení na kůži černé otisky, případně sám bude mít na sobě černé šmouhy. 

 

TIP: Chcete vědět, jak správně vyčistit zlaté šperky? Přečtěte si náš článek

 

 

Pozor na babské rady

V žádném případě ale nezkoušejte na šperky žádnou chemii nebo dokonce směs kyselin. Nejen že tím poškodíte samotný šperk, ale můžete i sobě nebezpečně ublížit. Raději se také do zlatého šperku nezakusujte, ač nás tak navádí nejeden historický film nebo pohádka. Ačkoliv je zlato měkké, můžete si nevratně poškodit zubní sklovinu, anebo poničit samotný šperk. Krom toho nejde o příliš chutnou a hygienickou záležitost. Některé zdroje radí zkusit na zlatý šperk magnet – při jeho pravosti by šperk neměl být přitahován, jelikož zlato není magnetické. Ovšem tato rada je ošemetná. Mnohé slitiny totiž také nemusejí být magnetické, a tak vám tento test mnoho neprozradí.


 

Když nakupovat, tak s jistotou

V případě, že si chcete ověřit pravost kupovaného šperku, zpozorněte už v případě velmi nízké ceny. Cena zlata nezadržitelně stoupá a výjimečně levné zlaté šperky nejspíš nebudou tak úplně pravé. Pokud chcete mít opravdovou jistotu, nakupujte pouze u prověřených obchodníků, kteří jsou registrováni na zmíněném puncovním úřadě. A pokud přece jen naletíte podvodníkovi, okamžitě o tom puncovní úřad informujte – zastavíte tak nekalé podnikání a ušetříte jiným i tisíce korun. 

 
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Žijte ve zlatě a buďte v obraze
2010–2023 © B&B Goldinvestic s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz