Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Dopravu máte ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog o zlatě
  3. 10 mýtů o špercích, kterým byste neměli věřit
25.10.2022

10 mýtů o špercích, kterým byste neměli věřit

Šperky, drahokamy a vzácné kovy jsou často středem pozornosti. I proto o nich koluje celá řada mýtů, některé z nich nám přitom mohou znesnadnit i samotný výběr a nákup šperku. Rozhodli jsme se proto pro vás sepsat a zbořit 10 nejčastějších mýtů a polopravd, které můžete o špercích najít a kterým byste rozhodně neměli věřit. 



  • Zlato se běžně vyskytuje ve více barvách

Šperky můžete skutečně najít ze zlata žlutého, bílého nebo růžového, a to i v naší nabídce. Původní barva zlata je však pouze žlutá. Ostatní barvy vznikají přidáním příměsí, které nejen že mění odstín zlata, ale obvykle navíc zvyšují jeho pevnost, tvrdost a odolnost. Většinou se jedná o železo, měď, stříbro, platinu či hliník. 

 

TIP: Chcete o různých barvách zlata a špercích z něj vědět více? Přečtěte si článek, který najdete také na našem blogu! 

 

  • Čím je diamant větší, tím je dražší

U diamantu o jeho kvalitě a ceně nerozhoduje ani tak velikost, jako spíš jeho barva, průzračnost, a především kvalita a náročnost výbrusu. Složitě vybroušený diamant tak může mít mnohem vyšší hodnotu než surový kámen o mnohonásobně větším počtu karátů. 

 

 

  • Perly pocházejí pouze z ústřic

Vedle syntetických perel, které se obvykle vyrábějí ze skla, se ve šperkařství běžně používají tzv. přírodní perly. Ty ovšem neprodukují pouze ústřice, ale i další mořští a sladkovodní živočichové, jejichž perly bývají navíc různě zbarvené. Jde například o mlže Melo melo, jehož perly jsou tmavě oranžové nebo o měkkýše Haliotis iris, který vytváří výrazně duhové modré perly.

 

  • Zirkon je umělý drahokam

Ačkoliv je zirkon často považován za umělý kámen, má ve skutečnosti čistě přírodní původ. Jedná se o minerál křemičitan zirkoničitý, který navíc patří mezi jeden z nejstarších minerálů na Zemi. Kubická zirkonie je oproti tomu syntetická náhražka, která je ovšem obvykle od pravého zirkonu pouhým okem k nerozeznání. 

  • Alergie na zlato je častá 

Ani tato informace není pravdivá. Na čisté zlato (ale i stříbro) reaguje naše kůže alergickou reakcí jen ve velmi ojedinělých případech. Mnohem častěji jde totiž o alergii na některou z příměsí, které se k čistému zlatu přidávají, aby změnily jeho vlastnosti. Obvykle se jedná o měď, mosaz či nikl. 

 

  • Všechny safíry jsou modré 

Mezi safíry patří překvapivě třeba i rubín. Ano, safíry mohou mít nejrůznější barvy, od modré přes zelenou, žlutou, oranžovou, růžovou až po tmavě červenou. Právě růžový safír pak přechází v rubín – hranice mezi nimi ovšem bývá často nejasná.

 

  • Umělý diamant poznáte tak, že na něj dýchnete

Podle mnohých „babských rad“ lze synteticky vyrobený diamant poznat tak, že na něj dýchnete a drahokam zůstane orosený. Pravý přírodní diamant oproti tomu díky své vysoké tepelné vodivosti okamžitě oschne. Toto pravidlo už však pro mnohé syntetické diamanty vůbec neplatí. Jsou totiž vyráběny tak, aby dokonale napodobovaly veškeré vlastnosti pravých diamantů, a to včetně tepelné vodivosti. 

 

 

  • Opál přináší smůlu

Tomuto mýtu věří nejspíš méně lidí, přesto máme důkaz, že opál nebyl vždy nešťastným drahokamem. Tento mýtus začali šířit Francouzi v druhé polovině 19. století, a to proto, aby poškodili britský opálový trh. Později se k němu navíc přidaly i pověry o černé magii. Od starověku až do té doby byl naopak tento kámen považován za šťastný a přinášející úspěch a sloužil jako oblíbený talisman. 

 

 

  • Diamant je nezničitelný 

Ačkoliv je diamant nejtvrdším minerálem, přesto jej lze poškodit nebo dokonce úplně zničit. Diamant může poměrně snadno poškrábat druhý diamant. Pokud tak vlastníte sadu diamantových šperků, buďte při jejím ukládání i nošení opatrní. 

 

  • Ryzost zlata spolehlivě ověříte tak, že se do něj zakousnete 

Ačkoliv je čisté zlato velmi měkkým kovem, jeho pravost bychom zuby opravdu zkoušet neměli. Kromě toho, že to není příliš hygienické, nemusí nám tento test o ryzosti zlata mnoho prozradit. Stopy po zakousnutí totiž mohou zůstat i na pozlacených kovech s mnohem nižší hodnotou (např. olovu). Oproti tomu zlato s příměsí jiného kovu může být tvrdé natolik, že odolá našim zubům, a přesto bude jeho hodnota velmi vysoká. Pravost zlatého šperku si raději ověřte vyraženou puncovní značkou nebo certifikátem pravosti

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Žijte ve zlatě a buďte v obraze
2010–2023 © B&B Goldinvestic s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz